:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ МОЛОКОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ  ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН :: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ МОЛОКОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ  ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН
:: ECONOMY :: ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ МОЛОКОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ  ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 29

Термін подання матеріалів

23 квітня 2024

До початку конференції залишилось днів 26



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ МОЛОКОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН

 
21.04.2011 17:52
Автор: Шваб Олена Василівна, аспірантка ННЦ «Інститут аграрної економіки» НААН, м. Київ
[Банківська справа. Фінанси і кредит. Фінанси суб'єктів господарювання]
На сучасному етапі участь держави в економічних процесах є вирішальною, оскільки вплив фінансової кризи, істотно відчутний на вітчизняній економіці, змушує керівництво країни шукати шляхи наповнення бюджету, особливо за наявності великого боргового навантаження перед міжнародними фінансовими установами.  Правове поле, в якому оперують господарюючі суб’єкти, може впливати на їх здатність виживати під час криз, а також реалізовувати потенціал під час відновлення економіки.  Ефективний захист права власності, захист інтересів інвесторів, зрозуміла і прозора процедура банкрутства сприяють довірі інвесторів і є запорукою їх майбутньої зацікавленості в здійсненні інвестицій.
Обираючи організаційно-правову форму здійснення підприємницької діяльності суб'єкти господарювання зважають на особливості, переваги і недоліки кожної з них. Акціонерна форма ведення бізнесу на сьогодні задіяна практично в усіх сферах людської діяльності, увібравши у себе всі переваги і можливості  її здійснення. Світовий досвід переконує, що такі структури забезпечують свій саморозвиток, ефективно здійснюють відтворення і кругообіг виробничого фінансового і торговельного капіталу, його нагромадження та вкладання в пріоритетні сфери економіки [1, с. 365]. 
Основними ознаками сучасного економічного середовища, в якому оперує корпоративний сектор України, є нерівномірність розподілу доходів в суспільстві, повільне зростання економіки, нерозвинений фондовий ринок, викривлення вартості активів і капіталу, надмірна бюрократизація державних інститутів, значна доля тіньової економіки (неформальної діяльності), наявність значної корупції і, як правило, розвиток переважно сировинних галузей промисловості. По ранжуванню країн  за легкістю ведення бізнесу, в якому вища позиція означає, що регуляторний клімат сприяє веденню бізнесу, станом на 2010 рік серед 183 країн Україна займає 145 місце [5]. 
Через зазначені вище причини і внаслідок специфічності галузі більшість акціонерних підприємств в агропромисловому виробництві на сучасному етапі демонструють фінансову нестабільність, низьку ефективність використання акціонерного та позиченого капіталу, практично не реалізують свій потенціал на фондовому ринку та досить рідко здійснюють повторні емісії акцій з метою залучення додаткових інвестицій. Підприємства молокопереробної галузі не є виключенням.
Протягом 2008-2011 рр. в Україні було введено в дію лише один законопроект в цій площині – Закон України „Про акціонерні товариства” від 17.09.2008 р. з подальшими змінами і доповненнями, який дещо змінив корпоративні  відносини в Україні, наблизивши їх до європейських стандартів. Законом передбачено посилення захисту прав дрібних акціонерів, поділ акціонерних товариств на публічні і приватні, запроваджена обов’язкова процедура лістингу публічних товариств, визначено порядок проведення загальних зборів. Для порівняння, за даними звіту Світового банку  Doing business 2010 [5],  лише в 2009 році в Білорусії було прийнято шість законопроектів, в Польщі чотири, по три в Казахстані і Молдові.
Слід сказати, що прийняття даного законодавчого акту викликало ряд проблем у вітчизняних акціонерних товариств, оскільки зазначені зміни пов’язані з досить великими фінансовими витратами (переоформлення ліцензій, дозволів, сертифікатів, патентів, відкриттів, винаходів, прав власності на нерухомість, земельні ділянки, інтелектуальну власність тощо, виданих Україною, а також іноземними державами та міжнародними організаціями для ВАТ).  Як наслідок, значна кількість акціонерних товариств змушена була відмовитись від даної форми господарювання і реорганізувати бізнес в іншу. Тому скасування ВРУ норми про обов'язкову реорганізацію акціонерних товариств із відкритих у публічні з метою скорочення невиробничих витрат цих підприємств було актуальним,хоча і з запізненням.
Новим законодавчим актом «Про внесення змін до Закону України “Про акціонерні товариства” щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств»  [4] змінено порядок формування резервного капіталу акціонерних товариств різних типів, уточнено порядок виплати дивідендів, розширено виключну компетенцію загальних зборів товариства, уточнено положення стосовно підготовки та проведення загальних зборів, виділу та припинення акціонерного товариства.
Істотною зміною у корпоративному законодавстві є те, що з 1 січня 2012 р. акціонерні товариства будуть позбавлені переважного права на придбання акцій. Відмітимо, що в науковій літературі  переважне право викупу акцій власної емісії акціонерами компанії трактується по-різному. Так, вважається, що таке право захищає інтереси учасників товариства як спільності, що діє як одне ціле, зберігається їх склад і можливість впливати на політику компанії. З іншого боку, на думку інших науковців [2] з якою ми погоджуємось, переважне право викупу протирічить економічній природі  акціонерного товариства і носить нормативний характер. Тому, вважаємо, що вище зазначені зміни у законодавстві мають позитивний вектор.
Надмірна бюрократизація державних інститутів, створення бар’єрів з боку урядовців при отриманні ліцензій і дозволів є головними передумовами для розвитку корупції. Такі дії влади змушують бізнес працювати в тіні. Слід відмітити, що з  1 квітня 2011 р. набрав чинності розділ Податкового кодексу [3], що регламентує ключову складову фіскального навантаження на корпоративний сегмент – податок на прибуток підприємств. Реформа має на меті зниження податкового тиску на бізнес, щоб повернути його з тіні, Відмітимо, що тіньова економіка в Україні є однією з найбільших у світі. Згідно різних оцінок тіньовий сектор економіки складає 40-60 % ВВП. Так, ставка цього податку протягом чотирьох років буде знижена з нинішніх 25 до 16 %.
Отже, подальше наближення вітчизняного законодавства до міжнародних стандартів в сфері корпоративного бізнесу є, на нашу думку, запорукою успішного розвитку таких підприємств, підвищенню рейтингів вітчизняних акціонерних товариств.

Список використаної літератури:
1. Фінанси в період реформування агропромислового виробництва / М.Я. Дем'яненко, В.М. Алексійчук, А.Г. Борщ та ін.; за редакцією М.Я. Дем'яненка - К.: ІАЕ УААН, 2002. - 645 с.
2. Леонова, Л. Ю. Преимущественные права в гражданском праве /Л. Ю. Леонова/ Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата юридических наук. Специальность 12.00.03-М.,2005. -30 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.law.edu.ru/book/book.asp?bookID=1209805  
3. Податковий кодекс України. – К.: ДП «ІВЦ ДПА України», 2010. - 336 с.
4. Про внесення змін до Закону України “Про акціонерні товариства” щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств»: закон України від 03.02.2011 № 2994-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2994-17
5. Doing Business 2011 Ukraine. A copublication of The World Bank and the International Finance Corporation [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.doingbusiness.org/reports/doing-business/doing-business-2011

e-mail: lenushkin@inbox.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
РОЛЬ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ У ФОРМУВАННІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ АПК
28.04.2011 10:39
ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИКИ ОЦІНКИ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ
28.04.2011 10:10
КРЕДИТНЫЙ РИСК В БАНКОВСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ И МЕТОДЫ ЕГО СНИЖЕНИЯ
28.04.2011 09:56
ПРОБЛЕМИ ВИЗНАЧЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО КРЕДИТНОГО ПРОДУКТУ БАНКУ НА ЗАКОНОДАВЧОМУ РІВНІ
28.04.2011 09:29
ДЕРЖАВНІ МЕХАНІЗМИ ПОСТКРИЗОВОГО ВІДНОВЛЕННЯ РИНКУ ІПОТЕКИ В УКРАЇНІ
27.04.2011 00:42
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВИБОРУ РЕЖИМУ КУРСОУТВОРЕННЯ В УКРАЇНІ
26.04.2011 15:19
ПІДХОДИ ДО ВРАХУВАННЯ ГАЛУЗЕВОГО ЧИННИКА ПРИ ОЦІНЦІ КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ ПОЗИЧАЛЬНИКА
22.04.2011 14:32
ОПТИМИЗАЦИЯ ДИВИДЕНДНОЙ ПОЛИТИКИ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВ НА ПРЕДПРИЯТИЯХ УКРАИНЫ
19.04.2011 17:45
НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КРЕДИТУВАННЯ ПРИВАТНИХ ПІДПРИЄМЦІВ
03.05.2011 14:42




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.236 сек. / Mysql: 1367 (0.183 сек.)