Актуальність. Питання здоров’я української нації – є важливим на сьогодні, як ніколи. Події останніх років вимагають від українців максимального залучення всіх ресурсів здоров’я та підтримання здатності до його збереження й відновлення. А перед здобувачами вищої медичної освіти стоїть ще й чимала низка завдань пов’язаних з навчальним процесом. До того ж, ефективність їх вирішення та реалізація навчальних цілей залежать не лише від вмотивованості, прагнення навчатися та старанності студентства, але й від можливостей здоров’я молодих людей.
Відомо, що дотримання основ здорового способу життя – є запорукою тривалого збереження працездатності людини, а отже, і ефективного сталого просування до отримання бажаної мети – майбутньої професії лікаря. А мистецтво лікувати безпосередньо залежить не лише від набутих знань та навичок, але й від того як сам фахівець медичної галузі ставиться до власного здоров’я і наскільки він може бути прикладом для наслідування.
Ще в давні часи, в культурах різних народів образ лікаря пов’язували з умінням жити в гармонії з собою і навколишнім світом, а медичні трактати стверджували, що всі засоби здоров’я знаходяться в самій людині. Здорове тіло залишається здоровим за умови свідомого бережного ставлення людини до нього, як до цінності, яку ми отримуємо при народженні.
Мета дослідження. З’ясувати наскільки здобувачі вищої медичної освіти усвідомлюють та дотримуються здорового способу життя в умовах сьогодення, на прикладі здобувачів вищої медичної освіти першого та другого курсів другого (магістерського) рівня Полтавського державного медичного університету, які навчаються на кафедрі гігієни та екології у 2024 – 2025 навчальному році.
Матеріали та методи. Збір статистичних даних методом анонімного анкетування за допомою платформи Google Forma з подальшим аналізом та узагальненням отриманих даних. Нами був розроблений опитувальник, який висвітлив проблематику дотримання здорового способу життя здобувачами вищої медичної освіти. В дослідженні взяли участь 119 респондентів. Переважаюча вікова група – 17-20 років (95 %), серед них – 29,4 % чоловіків, 68,9 % жінок.
Результати та їх аналіз. Традиційно, до основ здорового способу життя відносять наступні чинники: правильно організований режим дня, достатню рухову активність, раціональне харчування, відсутність шкідливих звичок, повноцінний сон та відпочинок, позитивне мислення, тощо [1]. Згідно нашого анкетування лише 23,5% респондентів визначили свій спосіб життя як здоровий, без шкідливих звичок. Але схвальну відповідь щодо важливості здорового способу життя для того, щоб бути успішним і продуктивним надали 70,6% опитаних.
Молоді люди часто, в силу певних причин, дозволяють собі відхилятися від загальноприйнятних рекомендацій щодо збереження власного фізичного здоров’я [2]. Як то: нерегулярне харчування, неповноцінне харчування та сон, низька фізична активність, шкідливі звички та інше [3]. 65,5% респондентів фіксують у себе наявність шкідливих звичок серед яких: тютюнопаління (20 %), вживання алкоголю (21,8%), нерегулярний та неповноцінний сон (61,3%), неорганізований режим дня (26,9%), комп’ютерна залежність (21,8%).
Беззаперечно, значення раціонального харчування неможливо переоцінити стосовно забезпечення організму молодої дюдини всіма необхідними нутрієнтами та енергією. Згідно даного анкетування, нерегулярно харчуються 45,4% респондентів, а неповноцінне харчування мають 26,1% опитаних. Щодо розподілу харчування протягом доби 58% респондентів більшу частину свого раціону споживають з 15-ї до 18-ї години, 25,2% - з 18-ї до 21-ї години, 1,7% - з 21-ї до 24-ї години, у вранішній час (з 6-ї до 9-ї години ранку) достатній об’єм їжі споживають лише 0,8% респондентів, а з 9-ї до 15-ї години більшу частину свого добового раціону споживають 14,3% здобувачів освіти. Здебільшого студенти стверджують, що на перервах, між заняттями, складно виділити час для повноцінного прийому їжі.
Достатня фізична активність позитивно впливає на здоров’я людини. Регулярні фізичні навантаження є одними з основних факторів, які сприяють підтримці здоров'я, а адекватна кількість та регулярність фізичної активності є важливим профілактичним заходом для запобігання неінфекційним захворюванням та гіподинамії [4]. Серед опитаних 47,1%, залюбки, відвідують спортзал та застовують інші види активностей задля підтримки гарної фізичної форми, а 41,2% займаються фізичними вправами нерегулярно.
На запитання «Від чого залежить дотримання людиною здорового способу життя?» 52,9% студентів відповіли, що ключову роль відіграє усвідомлення важливості цього питання. 49,6% респондентів стверджують, що вони самостійно приймають рішення щодо ведення здорового способу життя, і оточення на них не впливає. Із запропонованого переліку факторів, які взагалі здійснюють вплив на збереження здорового способу життя розподіл відповідей був таким: екологія – 54,6%, сімейні цінності – 53,8%, просвіта – 19,3%, стан медицини – 40,3%, статки – 29,4%, коло спілкуванн – 49,6%, спорт – 63%.
Висновки. Отже, наше дослідження виявило позитивну тенденцію стосовно ставлення здобувачів вищої медичної освіти щодо дотримання здорового способу життя. 70,6% респондентів вважають здоровий спосіб життя складовою успішності і продуктивності в професійній діяльності, а спорту та усвідомленому вибору вести здоровий спосіб життя надають перевагу 63% та 52,9% відповідно.
Список літератури:
1. Формування здорового способу життя студентів як запорука суспільного та економічного розвитку держави / Г. А. Лобань, С. В. Зачепило, Н. П. Коваленко [та ін.] // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. − 2015. – № 2 (50). – С. 30–32.
2. Здоровий спосіб життя студентської молоді як загальна формула щоденного буття особистості / В. П. Білаш, Н. Л. Свінцицька, О. Д. Лисаченко, О. С. Біланов // Проблеми та перспективи розвитку фізичного виховання спорту і здоров’я людини: зб. нак. праць VI Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю, м. Полтава, 21–22 квітня 2022 р. – Полтава: ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2022. – С. 37–40.
3. Показники здорового способу життя студентів-медиків Полтавського державного медичного університету / В. М. Тимошенко, С. О. Сингаївський, Г. Ю. Мороховець, О. О. Пушко // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2024. – Т. 24, випуск 2 (86). – С. 186–194.
4. https://moz.gov.ua/uk/perevagi-fizichnoi-aktivnosti-obiraemo-aktivnij-ta-zdorovij-sposib-zhittja#!
|