:: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ПОПЕРЕДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ПЕРЕДРАКУ ТА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ, ЩО СПРИЧИНЕНІ ВІРУСОМ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ, ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ :: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ПОПЕРЕДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ПЕРЕДРАКУ ТА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ, ЩО СПРИЧИНЕНІ ВІРУСОМ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ, ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ
:: ECONOMY :: ЕФЕКТИВНІСТЬ ПОПЕРЕДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ПЕРЕДРАКУ ТА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ, ЩО СПРИЧИНЕНІ ВІРУСОМ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ, ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 41

Термін подання матеріалів

27 травня 2025

До початку конференції залишилось днів 19



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ЕФЕКТИВНІСТЬ ПОПЕРЕДЖЕННЯ РОЗВИТКУ ПЕРЕДРАКУ ТА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ, ЩО СПРИЧИНЕНІ ВІРУСОМ ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ, ШЛЯХОМ ВАКЦИНАЦІЇ ДІВЧАТ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ

 
23.04.2025 20:34
Автор: Страховецька Марина Віталіївна, студентка 5 курсу, Харківський національний медичний університет; Забровський Іван Павлович, студент 5 курсу, Харківський національний медичний університет; Могиленець Олена Іванівна, кандидат медичних наук, доцент, кафедра інфекційних хвороб, дитячих інфекційних хвороб та фтизіатрії, Харківський національний медичний університет, Україна
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0009-0009-4279-7541 Страховецька М.В.

ORCID: 0009-0002-0393-7950 Забровський І.П.

ORCID: 0000-0001-6217-9729 Могиленець О.І.

Актуальність: За даними ВООЗ, рак шийки матки (РШМ) є четвертим за поширеністю раком у жінок. Щорічно реєструється понад 600 тисяч випадків у всьому світі [1]. В Україні в 2023 році було зареєстровано  близько 3 тисяч випадків РШМ [2]. 

Приблизно 70% усіх випадків РШМ спричинено вірусом папіломи людини (ВПЛ) типів 16 і 18 [3, 4]. Щороку лише у США інфікується близько 14 млн осіб віком 15-59 років, приблизно половина з яких належать до вікової групи 15-24 роки [5]. В Індії серед жінок з інвазивним раком шийки матки ВПЛ виявлено в 94,6% (частіше ВПЛ-16) [6]. 

Вакцинація проти ВПЛ дівчат-підлітків є одним із основних заходів боротьби з раком шийки матки.  На сьогодні більше 100 країн світу впровадили профілактичну вакцинацію проти ВПЛ, як частину планової імунізації. У той же час щеплення від ВПЛ в Україні входить до переліку «рекомендованих». Найбільш поширеними є бівалентна вакцина  – проти ВПЛ 16 і 18, квадривалентна вакцина – проти типів ВПЛ 6, 11, 16 і 18, дев’ятивалентна – проти ВПЛ  6, 11, 16 і 18, 31, 33, 45, 52, 58 [6, 7, 8, 9].  

У разі відсутності щеплення дівчат у підлітковому віці тенденція до почастішання маніфестації даного захворювання серед вікової групи 30-50 років неухильно зростає [5]. 

Мета: Дослідити за літературними даними ефективність вакцинації дівчат підліткового віку проти ВПЛ, як одного з найбільш розповсюджених етіологічних чинників злоякісних новоутворень, для попередження захворюваності на передрак і рак шийки матки.

Матеріали та методи: Проведено ретроспективний аналіз іноземних та вітчизняних медичних публікацій, що стосуються зазначеної тематики. 

Результати: Більшість проведених досліджень вказують на ефективність вакцинації проти ВПЛ. 

Так, автори Arbyn, M., Xu, L., Simoens, C., & Martin-Hirsch, P. P. дослідивши результати 26 досліджень, понад 73 тисячі учасниць яких отримали щонайменше 1 дозу вакцини проти ВПЛ, прийшли до висновку, що  така вакцинація захищає від передраку шийки матки дівчат-підлітків та жінок до 26 років, які не були інфіковані  ВПЛ,  у той час як у вакцинованих жінок більш старшого віку (26-45 років) має менший вплив на передрак, пов’язаний із ВПЛ 16/18, що ймовірно є наслідком попереднього контакту з вірусом [3].

Lei, J., Ploner, A., Elfström, K. M. та ін., використовучии демографічні та медичні реєстри Швеції для спостереження за 1 672 983 жінок віком до 30 років з 2006 по 2017 рік, 527 871 з яких отримали принаймні одну дозу вакцини проти ВПЛ протягом зазначеного періоду, серед яких 438 939 (83,2%) розпочали щеплення у віці до 17 років,  показали, що імунізація суттєво знизила ризик інвазивного РШМ на популяційному рівні, а також передракових уражень шийки матки високого ступеня диференціювання. При цьому, у разі, якщо вакцинація розпочиналася до 17 років, ризик  був на 88% нижчим [4]. 

Markowitz, L. E., Dunne, E. F., Saraiya та ін. вказують на те, що щеплення проти ВПЛ є найбільш ефективним, якщо його було проведено до моменту інфікування. У США рекомендованою є планова вакцинація дівчат у віці 11-12 років та жінок від 13 до 26 років, які ще не були щеплені або не завершили серію з 3 доз. Вакцини не ліцензовані для використання особами старше 26 років, оскільки ефективність щеплення є нижчою, ніж для молодих, через вищу ймовірність, що особа вже інфікована типом ВПЛ, який входить до складу вакцини.  Ефективність буде нижчою при введенні особам, які ведуть статеве життя, та зменшуватиметься з віком [5]. 

Kaur, P., Mehrotra, R., Rengaswamy, S. та ін. також вказують на те, що щеплення проти ВПЛ не охоплює всі типи вірусу високого ризику, у зв’язку з чим  необхідним є скринінг для ранньої діагностики та лікування РШМ, навіть для тих жінок, які вакциновані [6].

За даними Falcaro, M., Soldan, K., Ndlela, B., & Sasieni, P. в Англії показники передраку та раку шийки матки виявилися значно нижчими у тих, кому була проведена вакцинація проти ВПЛ, ефективність імунізації  була найбільшою серед осіб, які отримали планові щеплення у віці 12-13 років, та повний курс вакцинації [7]. 

В Україні на сьогодні рекомендовано проводити вакцинацію проти ВПЛ дівчатам та жінкам до 26 років. Однак, враховуючи, що найбільш ефективною вона є до початку статевого життя, МОЗ України планує внести із 2026 року вакцинацію від ВПЛ дівчаток 12-13 років у Національний календар профілактичних щеплень [8].    

Когортне дослідження, що було проведено в США й охопило понад 70 тисяч жінок, які були народжені з 1950 по 2005 р., виявило, що зі збільшенням року народження (молодші дівчата), середній вік менархе зменшувався, і серед осіб 2000-2005 рр. народження він становить 11,9 років [10]. За даними ЮНІСЕФ, в Україні на 2019 р. кожна восьма дівчина мала досвід статевих стосунків у віці 13-17 років [11].

Висновки: Результати проведеного аналізу підтверджують високу ефективність вакцинації дівчат підліткового віку і жінок, які отримали щеплення у віці з 15 до 26 років, для попередження передраку та раку шийки матки ВПЛ-генезу.  Ефективність вакцинації від ВПЛ залежить від терміну її проведення. Раннє статеве дозрівання та початок статевого життя вказують на доцільність початку вакцинації з 12-13 років. Комплексний контроль передраку та раку шийки матки також вимагає скринінгу для ранньої діагностики та лікування, у тому числі серед вакцинованих осіб. Для остаточної оцінки впливу вакцинації проти ВПЛ на попередження розвитку раку та передраку шийки матки необхідне тривале довгострокове спостереження.

Список використаної літератури:

1. World Health Organization. Cervical cancer [Електронний ресурс]. – [Б. м.], [б. р.]. – Режим доступу: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cervical-cancer – Назва з екрана.

2. Вірус папіломи людини (ВПЛ) [Електронний ресурс] // Vaccine.org.ua. – 2025. – Режим доступу: https://vaccine.org.ua/infections/virus-papilomy-lyudyny-vpl/ – Назва з екрана.

3. Arbyn M., Xu L., Simoens C., Martin-Hirsch P. P. Prophylactic vaccination against human papillomaviruses to prevent cervical cancer and its precursors // Cochrane Database of Systematic Reviews. – 2018. – № CD009069. – DOI: https://doi.org/10.1002/14651858.CD009069.pub3

4. Lei J., Ploner A., Elfström K. M. та ін. HPV vaccination and the risk of invasive cervical cancer // New England Journal of Medicine [Електронний ресурс]. – 2020. – Режим доступу: https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa1917338 – Назва з екрана.

5. Markowitz L. E., Dunne E. F., Saraiya M. та ін. Human papillomavirus vaccination: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) // Centers for Disease Control and Prevention [Електронний ресурс]. – 2014. – 29 серпня. – Режим доступу: https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr6305a1.htm – Назва з екрана.

6. Kaur P., Mehrotra R., Rengaswamy S. та ін. Human papillomavirus vaccine for cancer cervix prevention: Rationale & recommendations for implementation in India // The Indian Journal of Medical Research [Електронний ресурс]. – 2017. – Режим доступу: https://journals.lww.com/ijmr/fulltext/2017/46020/human_papillomavirus_vaccine_for_cancer_cervix.3.aspx – Назва з екрана.

7. Falcaro M., Soldan K., Ndlela B., Sasieni P. Effect of the HPV vaccination programme on incidence of cervical cancer and grade 3 cervical intraepithelial neoplasia by socioeconomic deprivation in England: Population based observational study // British Medical Journal [Електронний ресурс]. – 2024. – Режим доступу: https://www.bmj.com/content/385/bmj-2023-077341 – Назва з екрана.

8. Центр громадського здоров’я МОЗ України. Щеплення від вірусу папіломи людини на понад 95 % захистить вас від раку шийки матки [Електронний ресурс]. – 2025. – Режим доступу: https://phc.org.ua/news/scheplennya-vid-virusu-papilomi-lyudini-na-ponad-95-zakhistit-vas-vid-raku-shiyki-matki – Назва з екрана.

9. Williamson A.-L. Recent developments in human papillomavirus (HPV) vaccinology // Multidisciplinary Digital Publishing Institute [Електронний ресурс]. – 2023. – DOI: https://doi.org/10.3390/v15071440.

10. Patel M. M., Berenson A. B., Rositch A. F. HPV vaccination and cervical cancer screening: Where do we go from here? // JAMA Network Open [Електронний ресурс]. – 2024. – Т. 7, № 3. – С. e241234. – Режим доступу: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2819141 – Назва з екрана.

11. ЮНІСЕФ Україна. ЮНІСЕФ: Українські підлітки нехтують своїм здоров’ям, погано харчуються та проводять життя в соціальних мережах [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу: https://www.unicef.org/ukraine/press-releases/юнісеф-українські-підлітки-нехтують-своїм-здоровям-погано-харчуються-та-проводять-життя – Назва з екрана.






Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФІЗІОЛОГІЧНІ МЕХАНІЗМИ «СОННОГО ПАРАЛІЧУ»
31.03.2025 23:08
ІНДИВІДУАЛЬНИЙ СВІДОМИЙ ВИБІР ЗДОБУВАЧАМИ ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
26.04.2025 15:15
3D-МОДЕЛЮВАННЯ ЯК ІННОВАЦІЙНИЙ ІНСТРУМЕНТ АНАТОМІЧНОГО НАВЧАННЯ: НА ПРИКЛАДІ ДОДАТКА COMPLETE ANATOMY
26.04.2025 15:06
ПОРУШЕННЯ БІОЕЛЕМЕНТНОГО СКЛАДУ СТЕГНОВИХ КІСТОК ТА МАРКЕРІВ КІСТКОВОГО МЕТАБОЛІЗМУ У ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ТВАРИН ПІД ВПЛИВОМ ІОНІВ КАДМІЮ
26.04.2025 14:29
МІТОХОНДРІАЛЬНА ЗАМІСНА ТЕРАПІЯ
26.04.2025 11:32
ЗНАЧЕННЯ БІОМАРКЕРІВ ДЛЯ РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ ЗЛОЯКІСНИХ НОВОУТВОРЕНЬ
26.04.2025 08:39
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗРОБКИ ВАКЦИН НА ОСНОВІ мРНК
25.04.2025 18:03
SHORT-TERM IMPACT OF FASTING ON CARDIAC AUTONOMIC FUNCTION: A CORRELATIVE ANALYSIS USING HEART RATE VARIABILIITY AND GLYCEMIC PARAMETERS
25.04.2025 14:43
РОЛЬ ВАРІАЦІЙ МІТОХОНДРІАЛЬНОЇ ДНК ТА МІТОХОНДРІАЛЬНОЇ ДИСФУНКЦІЇ У ПАТОГЕНЕЗІ РОЗЛАДІВ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ
25.04.2025 14:04
РОЛЬ АГРЕГАЦІЇ АЛЬФА-СИНУКЛЕЇНУ У ПАТОГЕНЕЗІ ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА
23.04.2025 22:00




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.299 сек. / Mysql: 1746 (0.238 сек.)