:: ECONOMY :: АНАЛІЗ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ :: ECONOMY :: АНАЛІЗ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ
:: ECONOMY :: АНАЛІЗ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 41

Термін подання матеріалів

27 травня 2025

До початку конференції залишилось днів 18



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АНАЛІЗ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ

 
23.04.2025 19:15
Автор: Литвин Михайло Миколайович, студент, Черкаський державний фаховий бізнес-коледж
[1. Економічні науки;]

Доходи населення є важливою складовою повноцінного функціонування держави, адже ще з прадавніх часів люди працювали, отримували певний дохід, у вигляді грошей або у іншій еквівалентній формі, та сплачували податки, на основі яких будувалася економіка країн. Доходами населення можуть бути: заробітна плата, прибуток та змішаний дохід, соціальна допомога, трансферти та ін. На основі даних доходів населення визначається рівень соціального і економічного розвитку країни. Метою даної роботи є аналіз рівня доходів населення України у період з 2022 по 2024 рр.

Доходи населення – це сума грошових коштів або матеріальних благ, які люди використовуються для задоволення власних потреб. Джерела доходів можуть бути: трудові і нетрудові. За визначенням МОП, трудовий дохід – це дохід, який отримує працівник у результаті своєї економічної діяльності як наймана робоча сила або у разі самостійної зайнятості.  Нетрудові доходи – це доходи, що отримуються іншим, нетрудовим шляхом. У наш час більшість нетрудових доходів становлять приховану економічну діяльність та пов’язані з тіньовою економікою. Ними можуть бути: виграші в лотереях, в азартних іграх, в лотереях, спадщина, дивіденди від цінних паперів та від діяльності, що ведеться з відхиленням від чинних правових норм і норм моралі. 

Головним об’єктом усіх варіантів політики доходів є заробіток робітника в цілому, у тому числі ставка заробітної плати, оплата наднормових, соціальні виплати та інше. В країнах Західної Європи, як правило, політика доходів має на увазі безпосереднє обмежувальне регулювання всіх основних категорій доходів населення, що лежать в основі особистого і виробничого споживання. Політика доходів на практиці переважно впливає на рух тільки заробітної плати.

За даними Мінфіну середньомісячна заробітна плата у 2022 році становила 13376,21 грн, а у 2023 році зросла на 932,25 грн. або на 6,97%, порівняно з минулим роком.  У 2024 році збільшилася на 3178,14 грн. або на 22,21% і виросла до показника 17486,6 грн., що є найбільшим показником зростання заробітної плати за аналізований період. Таке зростання середньомісячної зарплати є результатом дефіциту робочої сили [1]. 

Якщо брати дані офіційної статистики, то найбільше зросли зарплати у галузях:

- інформації та телекомунікацій (37,7%),

- поштовій та кур’єрській діяльності (37,4%),

- будівництві (35,8%),

- авіаційному транспорті (35,7%) [2].

Але стрімке зростання заробітної плати не означає, що люди зможуть купувати більше товарів і послуг. Нівелювати зростання номінальної зарплати може ріст інфляції і цін. Більш достовірним показником зростання зарплати є зростання реальної зарплати та купівельної спроможності населення. 

Від січня до листопада споживчі ціни в Україні зросли на 10%, а загалом за рік, за попередніми оцінками, інфляція вимальовується у двозначну цифру, що більш ніж удвічі перевищить цільовий показник у 5%. Таким чином, там, де зростання зарплат було не таким стрімким, як на будівництві чи транспорті, його могла «з’їсти» інфляція. Саме тому, подаючи показник 22% зростання середньої зарплати, НБУ також вказує і на значно менший ріст реальних зарплат за рік - 14% [3]. 

Реальна заробітна плата є корисним економічним показником, на відміну від номінальної зарплати, яка просто показує грошову вартість доходу працівника. Якщо попередній показник — це відповідь на питання «Скільки гривень я заробив?», то цей показник — це відповідь на «Скільки я можу купити?» [4]. Таким чином зростання номінальної заробітної плати не є таким значним, як зростання реальної заробітної плати, адже люди просто отримують більше грошей, а не товарів. 

Експерти прогнозують, що динаміка зростання зарплат буде помірною, і через повільне відновлення економіки купівельна спроможність може навіть зменшитися. Ринок праці починає відновлюватися, але кількість нових вакансій становить лише 90% від рівня 2021 року, а рівень безробіття досі високий – 14,3%. Тому важливим буде більш детальний аналіз купівельної спроможності українців та рівня реальних заробітних плат[5]. 

Так як Державна служба статистики України не працює в повному обсязі після повномасштабного вторгнення росії, ми не маємо офіційних даних про реальні доходи населення, проте в Україні проводилися інші дослідження та соціальні опитування сторонніх організацій, тому можна визначити загальну тенденцію доходів та купівельної спроможності українців. 

Дослідження показали, що в 2023 році українці почали поступово відновлювати свою здатність купувати товари після значного падіння через війну. Хоча деякі показники ще не повернулися до довоєнного рівня, є позитивні зміни в поведінці споживачів. Згідно з результатами, 52% людей купують так само часто, як і в 2022 році, а 44% витрачають стільки ж грошей. Це говорить про те, що купівельна спроможність стабілізується, а споживачі адаптуються до нових економічних умов. 

Купівельна спроможність українців знизиться на 15-20% після підвищення податків і акцизів на пальне, а також повернення обов’язкової сплати єдиного соціального внеску для підприємців у 2025 році. 

Таким чином, аналіз доходів населення України за 2022–2024 роки свідчить про зростання середньої заробітної плати, яка в 2024 році показала найбільший темп приросту (+22,21%). Однак реальні доходи населення зростали повільніше через інфляцію, яка значно знижувала купівельну спроможність. Попри позитивну динаміку заробітної плати, українці стикнулися з викликами на ринку праці, зокрема дефіцитом кадрів через мобілізацію.

Прогнозується, що економічна ситуація залишатиметься складною: реальна заробітна плата зростатиме повільніше, а нові податкові ініціативи у 2025 році можуть знизити купівельну спроможність населення на 15–20%. Відновлення економіки буде тривалим процесом, що потребує комплексної політики підтримки зайнятості та стимулювання економічного зростання.

Список літератури:

1. Мінфін. Заробітна плата в Україні. Ставки, індекси, тарифи. URL:https://index.minfin.com.ua/ua/labour/salary/ (Дата звернення: 15.04.2025).

2. Показник середньої заробітної плати за 2024 рік - Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України. URL:https://www.pfu.gov.ua/2165179-pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2024-rik/ (Дата звернення: 16.04.2025).

3. Економічна правда. Зарплати стрімко зростають. Причому тут бронювання? Економічна правда. URL: https://epravda.com.ua/weeklycharts/2024/10/16/720652/ (Дата звернення: 17.04.2025).

4. Номінальна та реальна зарплата: як вираховують та чим відрізняються ці два показники. URL: https://ucap.io/nominalna-ta-realna-zarplata-yak-vyrahovuyut-ta-chym-vidriznyayutsya-czi-dva-pokaznyky/ (Дата звернення: 15.04.2025)

5. Чи дійсно зарплати в Україні стали більшими - BBC News Україна. BBC News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cz9exxx3je8o (Дата звернення: 16.04.2025).

________________________

Науковий керівник: Долока Людмила Вікторівна, викладач кафедри економіки, управління та адміністрування, Черкаський державний фаховий бізнес-коледж



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА: СУТНІСТЬ, ФАКТОРИ ТА МЕХАНІЗМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
31.03.2025 22:54
CONTENT STRATEGY FOR BUSINESS IN THE GLOBALIZED WORLD: THE ROLE OF COPYWRITING IN THE ENTRY OF COMPANIES INTO INTERNATIONAL MARKETS
31.03.2025 22:03
РОЛЬ ФІНАНСОВИХ ЦЕНТРІВ У ПІДВИЩЕННІ ФІНАНСОВОЇ ГРАМОТНОСТІ ТА КРЕДИТОСПРОМОЖНОСТІ МАЛИХ АГРОВИРОБНИКІВ
22.04.2025 15:17
ВПЛИВ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ЗМІН НА СПОЖИВЧУ ПОВЕДІНКУ В УКРАЇНІ: АНАЛІЗ ОСТАННІХ ТЕНДЕНЦІЙ
22.04.2025 12:36
ВПЛИВ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ НА ПРОДОВОЛЬЧУ БЕЗПЕКУ УКРАЇНИ: ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ
22.04.2025 12:16
ВПЛИВ МІЖНАРОДНИХ САНКЦІЙ НА ЕКОНОМІЧНУ БЕЗПЕКУ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
19.04.2025 13:33
ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ РИНКУ КАРШЕРІНГУ В УКРАЇНІ
14.04.2025 18:25
ВПЛИВ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ НА ПРОДОВОЛЬЧУ БЕЗПЕКУ УКРАЇНИ: ВИКЛИКИ ТА МОЖЛИВОСТІ
11.04.2025 19:04
СТІЙКІСТЬ ЛОКАЛЬНИХ ПРОДОВОЛЬЧИХ СИСТЕМ ЯК ОСНОВА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ
11.04.2025 15:45




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.200 сек. / Mysql: 1746 (0.155 сек.)