:: ECONOMY :: ОТРИМАННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ МЕМБРАН НА ОСНОВІ Na-КMЦ i ХТЗ-Cl :: ECONOMY :: ОТРИМАННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ МЕМБРАН НА ОСНОВІ Na-КMЦ i ХТЗ-Cl
:: ECONOMY :: ОТРИМАННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ МЕМБРАН НА ОСНОВІ Na-КMЦ i ХТЗ-Cl
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 41

Термін подання матеріалів

27 травня 2025

До початку конференції залишилось днів 19



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОТРИМАННЯ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ МЕМБРАН НА ОСНОВІ Na-КMЦ i ХТЗ-Cl

 
23.04.2025 10:40
Автор: Овсянкіна Вікторія Олексіївна, кандидат хімічних наук, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Крисенко Тамара Володимирівна, кандидат технічних наук, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Драмарецький Єгорій Олегович, студент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»
[26. Технічні науки;]

ORCID: 0000-0002-2888-7948 Овсянкіна В.О. 

ORCID: 0000-0002-9903-6884 Крисенко Т.В.

Серед сучасних технологій очищення води мембранні технології займають лідируючі позиції. Це пов'язано з їх високою ефективністю і екологічністю. Особливо це стосується отримання біорозкладаних нанокомпозитних мембран, які можуть бути використані в найрізноманітніших галузях [1–5]. Нетоксичність, біосумісність, а також висока біологічна активність є основними характеристиками таких матеріалів, які дуже важливі в сучасних умовах, коли щорічно зростає обсяг стічних вод, відходів і забруднюючих речовин.

Для створення полімерних мембран на основі поліелектролітних комплексів використовується аніонний поліелектроліт – Na-карбоксиметилцелюлоза (Na-КМЦ) з молекулярною масою Mw ~ 90000, (продукт фірми Merck); катіонний поліелектроліт – низькомолекулярний хітозан, ступінь деацетилювання ~ 85%, Mw ~50000 – 190000 (продукт фірми Aldrich). Протонування аміногруп хітозану проводили додаванням HCl до його 5% водного розчину до повного розчинення (рН = 6,8). Полімерні мембрани формували шляхом змішування водних розчинів гідрохлориду хітозану (ХТЗ-Cl) і Na-КМЦ у різних співвідношеннях.

Для дослідження міцності мембрани на основі природних полімерів, таких як хітозан і Na-КМЦ, перевіряли на механічні властивості апаратом AG - Xplus методом розриву. Мембрану, нанесену на паперову основу, порівнювали із простим папером. Встановлено, що механічне напруження звичайного паперу становить 11 Н/мм2, а помітна деформація – 2,2 %. Водночас паперова основа, яка має мембранне покриття, підвищила механічні показники в кілька разів, а саме механічне напруження становило 36 Н/мм2, а деформація – 4 %. Такий результат можна пояснити взаємодією Na-КМЦ і хітозану з утворенням комплексів, які мають високу міцність і еластичність.

У дослідженні також було виявлено вплив різних факторів на механічні властивості мембран на основі хітозану та Na-КМЦ. Зокрема, встановлено, що міцність мембран зростає зі збільшенням концентрації хітозану в мембрані. Крім того, міцність мембрани на розрив також зростає з підвищенням температури синтезу мембрани. Ці результати свідчать про можливість регулювання механічних властивостей мембран шляхом зміни складу та умов синтезу мембран. Це відкриває перспективи для розробки мембран із покращеними механічними властивостями, які підходять для широкого спектру застосувань.

Для перевірки ефективності отриманих мембран їх випробовували в барометричній установці при різних тисках (3, 4 і 5 атм). Показники каламутності та кольоровості визначали за допомогою фотоелектричного концентраційного фреонового колориметра – 2МП. Найбільш продуктивними виявилися мембрани на основі поліелектролітних комплексів зі стехіометричним співвідношенням аніонних і катіонних поліелектролітів. Ступінь очищення води перевіряли за показниками каламутності, кольоровості та колірної селективності. Селективність зростає зі збільшенням тривалості очищення, оскільки при тривалому очищенні пори мембрани забиваються і її проникність знижується, а ефективність очищення підвищується.

Таким чином, у результаті проведених досліджень встановлено, що мембрани на основі хітозану та Na-КМЦ мають високу механічну міцність, вони без пошкоджень витримують тиск понад 5 атмосфер. Це робить їх придатними для використання в різних умовах, в тому числі промислових. Також отримані мембрани мають високу ефективність очищення. Встановлено, що мембрани ефективніше видаляють забруднюючі речовини з розчину під час тривалого очищення.

Список  літератури:

1. Rangelov, S., Pispas, S., Polymer and Polymer-Hybrid Nanoparticles: From Synthesis to Biomedical Applications. CRC Press. — 2014.

2. Sharma S., Sanpui P., Chattopadhyay A., Ghosh SS Fabrication of antibacterial silver nanoparticle —Sodium alginate-chitosan composite films. RSC Adv. — 2012. No. 2. — P. 5837 — 5843.

3. Deng Z, Zhu H, Peng B, Chen H, Sun Y. F, Gang X. D, Jin P. J, Wang J. L. Synthesis of PS/Ag nanocomposite spheres with catalytic and antibacterial activities. ACS Appl Mater Interfaces. 2012. No. 4. P. 5625–5632.

4. Grass G., Rensing C., Solioz M. Metallic copper as an antimicrobial surface. Appl. Environment. Microbiol. 2011. No. 77. — P. 1541 — 1548.

5. Pomogailo A.D, Kestelman V.N. Metallopolymer nanocomposites. Springer, New York. —  2005. — P. 564.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
МОДЕЛЮВАННЯ ІНДУКЦІЙНОГО НАГРІВАННЯ ТЕРМОКАТОДУ
25.04.2025 09:11
ВПЛИВ СТРЕСОВИХ ПАРАМЕТРІВ НАПРУГИ ТА ТЕМПЕРАТУРИ НА ІНТЕГРАЛЬНІ МІКРОСХЕМИ З ПЛИНОМ ЧАСУ
25.04.2025 08:41
WAVE PROPAGATION IN LAMINATED COMPOSITE PLATE
24.04.2025 00:30
ХАРЧОВА ЦІННІСТЬ БЕЗГЛЮТЕНОВОЇ ГРАНОЛИ ЗА ВИКОРИСТАННЯ ПРОДУКТІВ ПЕРЕРОБКИ ГАРБУЗА, МОРКВИ ТА ЛЬОНУ
23.04.2025 20:24
APPLICATION OF PARAMETRIC RESONANCE PATTERNS FOR THE DEVELOPMENT OF EFFECTIVE POWER SOURCES FOR UAVs
07.04.2025 16:16




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.331 сек. / Mysql: 1746 (0.252 сек.)