До використання у своїй роботі терапії театру ляльок з давніх часів звертаються психологи і педагоги, психотерапевти та логопеди, адже, як зазначав ще у ХІХ сторіччі видатний вчений М. Пирогов, театр ляльок стає корисною грою, що впливає на думки, серце і смак дитини. Та нині особливого значення набуває психологічна реабілітація дітей під час російсько-української війни. Зокрема у 2023 році у Луцьку під час благодійного мистецького проєкту «Діалог з лялькою», що проводився до Міжнародного дня лялькаря, вісім аматорських театрів ляльок бібліотек Луцької територіальної громади, презентували вистави на різну тематику. Також у рамках проєкту творчі колективи вперше відзначили професійне свято у форматі інтерактивної вистави. Організаторка мистецького проєкту, голова громадської організації «Жива лялька» Ю. Тузова зазначила, що лялькотерапія є доказаним методом арттерапії дітей, наразі діти її потребують [3].
Головною складовою заходу стала народжена під час війни вистава «Ріпка» за участі запрошених акторів Рівненського академічного обласного театру ляльок. «Це закодовано у наших казках: яка має бути взаємодопомога, як треба об’єднуватися проти спільної проблеми. Ми зберегли усю автентичну історію», – зазначила артистка й режисерка О. Ткачук. Також вона підкреслила, що у виставі використовують народні інструменти в якості ляльок.
Актор Рівненського академічного обласного театру ляльок, заслужений артист України С. Лозовський зазначив: «Всі ляльки, які у нас, це із побутових предметів, із музичних інструментів, які ми обігруємо. Дітки писали такі відгуки, що тепер вони вдома знають, як розважитися із чим-небудь, предметом. Вони починають вигадувати ці історії. Ніби така імпровізація на тему ріпки. Граємо три покоління – дід, тато і онук». Отже театральна лялька, яку актори-аматори використовували у форматі інтерактивної вистави, стає поширеним засобом арт-терапії дітей, допомагаючи їм зрозуміти, якою має бути взаємодопомога, як необхідно об’єднуватися проти спільної проблеми і зберігати свою автентичну історію. На мистецький проект завітали понад 250 глядачів, серед яких були і діти військовослужбовців [3]. Український режисер, співголова оргкомітету премії «Київська Пектораль» О. Кужельний вітаючи представників сучасного українського аматорського театру, які працюють під час війни висловився про те, що у кожної людини є «інстинкт театральності», і чим більше він розвивається і набирає сили, тим вище загальний рівень культури [4].
Аматорський театр ляльок під час війни здатен вплинути і на життя дітей з особливими потребами. У листопаді 2024 року у Кременчуці відбулася прем’єра вистави «Буслів дарунок», яку представили Академія майбутнього та Аматорський театр ляльок Кременчуцького міського осередку ВО «Союз осіб із інвалідністю України». Хоча вистава з міркувань безпеки відбувалася в укриті міського палацу культури, глядачі повністю заповнили приміщення. За словами керівника Кременчуцького міського осередку ВО «Союз осіб із інвалідністю України» А. Мельника у виставі було задіяно 15 акторів, зокрема дітей з ДЦП, аутизмом, синдромом Дауна. «Батьки наших дітей крім офіційних репетицій, працювали з ними вдома. Аматорський ляльковий театр розвиває наших дітей. Є наукові дослідження в ряді країн світу, що ляльковий театр дозволяє дитині з аутизмом навчитися говорити, бо деякі діти не володіють словом, не можуть говорити. … А загалом це велика справа, яка дає нашим дітям зрозуміти, що вони потрібні суспільству, що суспільство в них зацікавлено. І якщо люди оплесками будуть приймати наших акторів, їх виставу, це буде великий стимул для дітей [1]», – зазначає А. Мельник. Також він підкреслив, що наприкінці листопада 2024 року аматорський театр ляльок з Кременчука гастролюватиме у Києві, де виставу «Буслів дарунок» буде представлено в посольстві Індонезії [2].
«Буслів дарунок» – це вже четверта вистава Кременчуцького аматорського театру ляльок для дітей з обмеженими можливостями, у репертуарі якого вже є дві українські та одна литовська казки, з якою колектив театру був на гастролях у Литві. За сюжетом дія казки «Буслів дарунок» відбувається на острові Ява багато-багато років тому й розповідає про сина бідної вдови на ім'я Міса – тобто одинак. Заробивши в багатія за свою тяжку працю три рупії, хлопець витратив їх на порятунок Песика, Миші і Бусола. У знак подяки Бусол подарував Місі перстень, який мав чарівну силу. Та коли про цей чарівний перстень дізналися в королівстві, то вирішили із хитрістю забрати його собі. Королівна вкрала в Міси перстень, а самого хлопця наказали кинути за грати. Однак у Міси були вірні друзі: Песик, Миша і Бусол, яких він колись врятував. Разом вони вирішили допомогти Місі повернути перстень. Миша пробралася до палацу і знайшла чарівний перстень. Завдяки своїй дружбі і сміливості вони повернули перстень та врятували Місу. З того часу Міса, його мати і всі люди, які жили на острові Ява більше не відчували голоду і злиднів. Їхнє життя стало заможним, а король з королівною навчилися працювати, доглядати за худобою, як і всі люди цього острова [1].
Тож сучасний український аматорський театр ляльок з його можливостями популяризації різних культур світу має потужний потенціал подальшого розвитку. Також особливого значення сучасний аматорський театр ляльок набуває під час реабілітації людей, що потрапили у складні життєві обставини та в якості арт-терапії для дітей з особливими потребами.
Література:
1. «Буслів дарунок» став подією для Кременчука: як аматорський театр змінює життя дітей з інвалідністю. Кременчуцька газета: веб-сайт. URL: https://kg.ua/news/busliv-darunok-stav-podiieyu-dlya-kremenchuka-yak-amatorskiy-teatr-zminyuie-zhittya-ditey-z.
2. «Буслів дарунок» – у Кременчуці відбулась прем’єра казки від Аматорського театру ляльок. Кременчуцький телеграф: веб-сайт. URL: https://www.telegraf.in.ua/kremenchug/10134608-busliv-darunok-u-kremenchuci-vidbulasja-premyera-kazki-vid-amatorskogo-teatru-ljalok.html.
3. Воскресенська Н. «Діалог з лялькою»: вісім аматорських театрів показали у Луцьку вистави для дітей. Суспільне Новини: веб-сайт. URL: https://suspilne.media/419820-dialog-z-lalkou-visim-amatorskih-teatriv-pokazali-u-lucku-vistavi-dla-ditej/.
4. Реалізація «інстинкту театральності» сприяє загальному розвитку культури України – Олексій Кужельний. Укрінформ: веб-сайт. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3688984-realizacia-instinktu-teatralnosti-spriae-zagalnomu-rozvitku-ukrainskoi-kulturi-kuzelnij.html.
|