:: ECONOMY :: НОВІТНІ ПОГЛЯДИ НА КОРЕКЦІЮ ГІПОВІТАМІНОЗУ D У ВАГІТНИХ :: ECONOMY :: НОВІТНІ ПОГЛЯДИ НА КОРЕКЦІЮ ГІПОВІТАМІНОЗУ D У ВАГІТНИХ
:: ECONOMY :: НОВІТНІ ПОГЛЯДИ НА КОРЕКЦІЮ ГІПОВІТАМІНОЗУ D У ВАГІТНИХ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 41

Термін подання матеріалів

28 травня 2025

До початку конференції залишилось днів 29



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НОВІТНІ ПОГЛЯДИ НА КОРЕКЦІЮ ГІПОВІТАМІНОЗУ D У ВАГІТНИХ

 
20.03.2025 17:49
Автор: Ковальчук Лариса Іванівна, кандидат медичних наук, Одеський національний медичний університет; Бугерук Вікторія Вікторівна, кандидат медичних наук, Одеський національний медичний університет; Балашова Ірина Віталіївна, кандидат медичних наук, Одеський національний медичний університет; Тельпіс Діана Федорівна, лікар-інтерн, Одеський національний медичний університет, м. Одеса, Україна
[18. Медичні науки;]

ORCID: 0000-0002-0477-5343 Ковальчук Л.І.

ORCID: 0000-0002-3036-0109 Бугерук В.В.

ORCID: 0000-0002-7529-4045 Балашова І.В.

Проблема дефіциту вітаміну D на сьогодення має характер пандемії [1] та є доволі актуальною для України: нормальний рівень вітаміну D у плазмі крові зареєстровано тільки у 4,6 %, недостатність – у 13,6 %,  а дефіцит – у 81,8 % мешканців нашої країни [2]. Вітамін D є секостероїдним гормоном, який активно вивчається протягом останніх років, і розуміння його ролі в підтримці гомеостазу все більше розширюється. У зв’язку з критичною роллю сонячного світла у синтезі вітаміну D будь-який екзогенний фактор, що впливає на цей механізм, наприклад, зменшення інтенсивності ультрафіолетового випромінювання, забруднення атмосфери, сонцезахисні косметичні засоби, меланін, місцевість, погодні умови, спосіб життя тощо, може сприяти дефіциту вітаміну D [3]. Крім того, численні ендогенні фактори, такі як змінений метаболізм, порушення всмоктування вітаміну або недостатнє споживання їжі, можуть впливати на вироблення вітаміну D і викликати його дефіцит [4].

У 2011 році Міжнародний інститут медицини встановив, що для нормального функціонування і збереження здоров’я людини рівень неактивної форми вітаміну D - 25-гідроксикальциферолу (25(ОН)D) має бути не менше за 20 нг/мл. У тому ж році Ендокринне товариство в «Практичному посібнику з вітаміну D» градуювало рівні вмісту 25(OH)D в крові: недостатність (< 20 нг/мл), дефіцит (21– 29 нг/мл), достатній рівень (30 - 50 нг/мл),  безпечний, але не цільовий рівень вітаміну D (50-60 нг/мл), зона невизначеності з потенційними перевагами чи ризиками (>60-100 нг/мл) та надлишок / зона токсичності вітаміну D (>100 нг/мл) [5].

Результатами численних системних оглядів і метааналізів, щодо статусу вітаміну D у вагітних та новонароджених доведено, що ця частка населення становить групу підвищеного ризику розвитку D-гіповітамінозних станів [6]. Дефіцит вітаміну D в період вагітності істотно підвищує ризик розвитку численних патологічних станів, таких як прееклампсія, інфекції, гестаційний діабет, ризик переривання вагітності шляхом кесаревого розтину. Окрім впливу на нормальний метаболізм кальцію, вітамін D також сприяє правильному загальному розвитку плода, регулює рівень секреції багатьох плацентарних гормонів і зменшує вироблення прозапальних цитокінів – іншими словами, допомагає підтримувати вагітність належним чином [7].  

У період вагітності регуляція кальцієвого гемостазу та метаболізм вітаміну D підлягають змінам із метою постачання кальцію ембріону. Протягом усього періоду вагітності потреба в кальції становить 30 г, це пояснює причину підвищення активності 1альфа-гідроксилази нирками вагітної та плацентою, що веде до збільшення продукції кальцитріолу [8]. Тому у вaгітних навіть з нормальним рівнем вітаміну D до вaгітності рівень кальцитріолу підвищується. Підвищення рівня кальцитріолу веде до підвищеного рівня всмоктування кальцію у кишково-шлунковому тракті, водночас рівень паратгормону знижується. Отриманий кальцій потрапляє з організму матері до дитини через плаценту. Відзначено, що у разі недостатньої кількості вітаміну D, прекурсора кальцитріолу, або зменшеного потрапляння кальцію з їжею, вищенаведений механізм безрезультатний. У цьому випадку єдиним джерелом кальцію є кісткова тканина матері, що може призвести до демінералізації та розвитку остеопорозу вагітної та інших ускладнень, пов’язаних із гіпокальціємією.

В період вагітності та годування грудьми, навіть на тлі прийому мультивітамінних комплексів із вмістом вітаміну D (до 400 МО/добу), зберігається висока частота гіповітамінозу D. Так, у зазначеної категорії жінок у 73 % випадків рівень вітаміну D становить <20 нг/мл, а в новонароджених від цих жінок дефіцит вітаміну  D відзначають у 83% випадків. Розуміння цієї проблеми зумовлює необхідність вживання лікувально-профілактичних заходів з метою усунення дефіциту вітаміну D як на етапі прегравідарної підготовки, так і в період вагітності і годування грудьми [6].

За висновками консенсусу українських експертів щодо подолання дефіциту вітаміну D у жінок під час вагітності та лактації рекомендують додатковий прийом вітаміну D в широких межах (200–2000 МО/д), що потребує індивідуального підбору дози [2]. Збільшення дози вітаміну D під час вагітності не передбачене, проте, зважаючи на збільшення потреби у вітаміні D у вагітних і лактуючих жінок, профілактичний його прийом під контролем рівня 25(OH)D у сироватці крові для підтримання оптимальної концентрації є доцільним. За неможливості проведення тестування може бути розглянутий додатковий прийом вітаміну D у дозі 800–2000 МО/д залежно від особливостей харчування, способу життя, наявності захворювань і станів, що впливають на метаболізм вітаміну D.

Згідно до оновленого в 2024 році гайдлайну, щодо застосування вітаміну D для профілактики захворювань [9], підхід до призначення дещо змінився. Так, з метою зниження ризику розвитку низки ускладнень вагітності, а саме прееклампсії, внутрішньоутробної смертності, передчасних пологів, народження дітей з низькою масою тіла для гістаційного віку та неонатальної смертності рекомендований емпіричний прийом вітаміну D в період вагітності. За результатами клінічних випробувань встановлено, що визначення рівню 25(OH)D не має додаткових переваг у здорових вагітних до початку прийому вітаміну D, тому за оновленими рекомендаціями не є доцільними рутинне визначення рівню 25(OH)D  здоровим вагітним жінкам у разі відсутності показань  до даного дослідження (наприклад, гіпокальціємія).

Емпіричний прийом вітаміну D має включати щоденне споживання збагаченої їжі, пренатальні вітамінні препарати, які містять вітамін D, та/або добавки вітаміну D (таблетки або краплі) [10]. До продуктів, які містять натуральний вітамін D належить жирна риба, така як лосось, скумбрія та оселедець. Деяка кількість вітаміну D присутня в червоному м’ясі, у тому числі в яловичині й свинині, у м’ясі птиці, що відгодовується з додаванням до раціону вітаміну D.  

Згідно до гайдлайну, щодо застосування вітаміну D для профілактики захворювань (2024) здоровим вагітним жінкам рекомендований емпіричний прийом вітаміну D у дозі 600-5000 МО добового еквіваленту щоденно або щотижня. Середня розрахункова доза становить 2500 МО на добу [9]. Жінкам, які планують вагітність, доцільно розглянути прийом  вітаміну D у дозі 800–2000 МО на добу [2].

Таким чином, враховуючи той факт, що вагітні жінки  становлять групу підвищеного ризику розвитку D-гіповітамінозних станів, які  істотно підвищують вірогідність прееклампсії, різноманітних інфекційних ускладнень, гестаційного діабету та переривання вагітності шляхом кесаревого розтину, на сьогодення рутинне визначення рівню 25(OH)D  здоровим вагітним жінкам у разі відсутності показань  до даного дослідження (наприклад, гіпокальціємія) не є доцільним, та здоровим вагітним жінкам рекомендований емпіричний прийом вітаміну D у дозі 2500 МО на добу.

Література

1. Amrein K., Scherkl M., Hoffmann M. et al. Vitamin D deficiency 2.0: an update on the current status worldwide. European Journal of Clinical Nutrition, 2020; 74:1498–1513 https://doi.org/10.1038/s41430-020-0558-y.

2. Діагностика, профілактика та лікування дефіциту вітаміну D у дорослих: Консенсус українських експертів. Біль, суглоби, хребет. 2023;  13 (2): 60 – 76. https://doi.org/10.22141/pjs.13.2.2023.368.

3. Cashman KD Vitamin D Deficiency: Defining, Prevalence, Causes, and Strategies of Addressing. Calcif Tissue Int. 2020; 106(1):14-29. https://doi.org/0.1007/s00223-019-00559-4.

4. Цирюк О.І., Цейслєр Ю.В., Струбчевська К.Р та ін. Взаємозв’язок дефіциту вітаміну D з метаболічними порушеннями. Mìžnarodnij endokrinologìčnij žurnal. 2023;19(1):45-52. doi: 10.22141/2224-0721.19.1.2023.1241. 

5. Holick MF, Binkley NC, Bischoff-Ferrari HA, Gordon CM, Hanley DA, Heaney RP, et al. Evaluation, treatment, and prevention of vitamin D deficiency: an Endocrine Society Clinical Practice Guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2011; 96:1911–30. https://doi.org/10.1210/jc.2011-0385.

6. Т.Ф. Татарчук, О.В. Булавенко, І.М. Капшук, В.О. Тарнопольська Недостатність вітаміну D в генезі порушень репродуктивного здоров’я. Укр. Мед. Часопис. 2015; 5 (109): 1 – 6.

7. Płudowski P. at al. Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency. Nutrients 2023; 15 (3): 695. https://doi.org: 10.3390/nu15030695.

8. G.S. Manasova, N.V. Didenkul, O.V. Zhovtenko, S.V. Derishov, Z.V. Chumak.  The musculoskeletal system diseases in pregnant women with high infection risk and the single nucleotide rs1544410 polymorphism of the calcitriol receptor gene. Pain, joints, spine. 2023;13(1):23-30. https://doi: 10.22141/pjs.13.1.2023.354.

9. Vitamin D for the Prevention of Disease: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2024; 109: 1907–1947. https://doi.org/10.1210/clinem/dgae290. 

10. Benedik E. Sources of vitamin D for humans. Int J Vitam Nutr Res. 2022; 92(2):118-125. doi: 10.1024/0300-9831/a000733.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ТУБЕРКУЛЬОЗ ЛЕГЕНЬ У ПАЦІЄНТІВ З КО-ІНФЕКЦІЄЮ ВІЛ/СНІД
26.03.2025 02:56
STAPHYLOCOCCUS EPIDERMIDIS ЯК ЗБУДНИК НЕЙРОІНФЕКЦІЙ
26.03.2025 01:24
СУЧАСНІ МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОМП’ЮТЕРНИХ ПРОГРАМ У ПІДГОТОВЦІ ТА ПРАКТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛІКАРІВ-СТОМАТОЛОГІВ- ХІРУРГІВ
26.03.2025 00:10
ВПЛИВ НАНОЧАСТИНОК СРІБЛА НА ІМУНОКОМПИТЕНТНІ ЧАСТИНИ КРОВІ ЛЮДИНИ
25.03.2025 02:53
ВПЛИВ ЖИРОВОЇ ТКАНИНИ НА РОЗВИТОК СИНДРОМУ ПОЛІКІСТОЗНИХ ЯЄЧНИКІВ
25.03.2025 01:02
МЕХАНІЗМИ ВПЛИВУ ФАКТОРІВ ЗМІНИ КЛІМАТУ НА АТЕРОГЕНЕЗ
25.03.2025 00:24
STRESS-RELATED NEUROVEGETATIVE DISORDERS DURING MARTIAL LAW IN PREMENOPAUSAL WOMEN
24.03.2025 21:01
THE INFLUENCE OF INTESTINAL MICROBIOTA ON THE OCCURRENCE OF SYSTEMIC LUPUS ERYTHEMATOSUS: KEY MICROORGANISMS AND THEIR ROLE IN THE REGULATION OF THE IMMUNE RESPONSE
19.03.2025 16:00
THE ROLE OF INSULIN RESISTANCE IN THE DEVELOPMENT OF METABOLIC DYSFUNCTION-ASSOCIATED STEATOTIC LIVER DISEASE AND ARTERIAL HYPERTENSION
19.03.2025 15:42
РОЛЬ ПІДСОЛОДЖУВАЧІВ В ЕПІДЕМІЇ ОЖИРІННЯ І ХРОНІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
11.03.2025 17:01




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.273 сек. / Mysql: 1717 (0.216 сек.)