:: ECONOMY :: РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН :: ECONOMY :: РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН
:: ECONOMY :: РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 30

Термін подання матеріалів

24 травня 2024

До початку конференції залишилось днів 22



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ КООПЕРАЦІЇ ЗА УМОВ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН

 
20.04.2011 10:13
Автор: Ушкаренко Юлія Вікторівна, доктор економічних наук, доцент Херсонського державного аграрного університету
[Податкова система. Бюджетна система. Правові відносини в економічній системі]
Розвиток кооперації, створення та функціонування кооперативів як організаційної її форми, їхні взаємовідносини з іншими фізичними й юридичними особами сприяли появі нового типу відносин в агробізнесі, які розбудовуються на нових економіко-правових засадах. З точки зору права, сільськогосподарська кооперація – це комплексна багатогалузева структура, що регулюється нормами, які відносяться до різних галузей законодавства. Визначальною правовою основою розвитку сільськогосподарської кооперації є статті Конституції України, які надають громадянам право на об’єднання і здійснення різних видів спільної діяльності [1]. Конституційне визнання можливості створення і функціонування кооперативних організацій є фундаментом для створення кооперативного законодавства у вигляді спеціальних законів та окремих положень цивільного, аграрного, земельного й іншого законодавства.
Прийнятий 16 січня 2003 р. Цивільний кодекс України легалізував кооперативну організаційно-правову форму господарського життя на високому законодавчому рівні. Згідно зі ст. 24 одним із видів юридичних осіб є кооперативні організації та їхні об’єднання [4]. Однак недоліком цього кодексу є те, що кооперативи представлені лише одним видом – виробничими кооперативами. Діяльність інших видів сільськогосподарських кооперативів, як і раніше, не входить до правового простору, що є гальмом на шляху розвитку в агропромисловому комплексі країни як самої кооперативної системи, так і нормальних ринкових відносин.
Із січня 2004 р. вступив в дію Господарський кодекс України, в якому зазначено, що кооперативи як добровільні об’єднання громадян з метою спільного вирішення економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях. У Кодексі вказано, що з метою здійснення господарської діяльності на засадах підприємництва громадяни можуть утворювати виробничі кооперативи. Проте справжнє відродження кооперативної системи стало можливим лише з прийняттям Закону України "Про сільськогосподарську кооперацію" від 7 липня 1997 р [2].  Закон містить в собі положення, спрямовані на відродження сільськогосподарських кооперативів на засадах міжнародних кооперативних принципів, господарської ініціативи, а також на підвищення ефективності господарювання в сільському господарстві. Його прийняття свідчить про зміну ставлення держави до кооперативної форми ведення сільськогосподарського виробництва, яка на практиці часто ототожнювалась з колгоспами, що виробило деяке негативне ставлення до сільськогосподарських кооперативів [3, с. 7]. Однак більшість проблем, пов’язаних із функціонуванням кооперативів в економічній системі держави вирішено так і не було. Тому 10 липня 2003 р. було прийнято Закон України "Про кооперацію".
Створення і розвиток сільськогосподарських кооперативів, їхні відношення з іншими економічними контрагентами в законодавчій практиці країн з ринковою економікою традиційно регулюється нормами цивільного права. До них застосовуються також норми адміністративного, фінансового, податкового, земельного, трудового законодавства. Проте жодна з названих галузей права не може здійснити всебічне регулювання діяльності сільськогосподарських кооперативів. По-перше, повинна бути врахована специфіка кооперативної форми організації виробництва. По-друге, ця форма функціонує в досить складній системі міжгалузевих господарських зв’язків. Виходячи з цього і враховуючи специфіку сільського господарства як галузі, пов’язаної з біологічними та природно-кліматичними процесами, які обумовлюють підвищений виробничий ризик, необхідно прийняти особливий комплексний законодавчий акт, в якому норми різних галузей права застосовуватимуться через відношення членства й облік галузевої специфіки кооперативної діяльності в аграрній сфері. Особливо це стосується сільськогосподарських виробничих кооперативів, в яких принцип відкритого членства вступає всупереч із принципом оптимальності числа членів, визначеного виробничими цілями та пов’язаного з земельними відносинами. До того ж сільськогосподарський виробничий кооператив є комерційною організацією, що суперечить "класичним" принципам кооперативної діяльності.
Таким чином, для удосконалення законодавчої бази необхідно визначити найбільш важливі питання функціонування сільськогосподарських кооперативів, у т. ч.: юридичне визначення кооперативу, що відрізняє його від акціонерних і інших типів підприємств; чітке і функціональне правове розмежування виробничих і обслуговуючих кооперативів; розробка переліку дозволеної діяльності для кооперативів; визначення пайових відносин як виробничих, так і обслуговуючих кооперативів; віднесення регулювання окремих сторін функціонування кооперативної діяльності до відповідного законодавства країни; виявлення особливостей розповсюдження на кооперативи антимонопольного і податкового законодавства.

Список використаної літератури:
1. Конституція України. – К.: Юрінком Інтер, 1999. – 96 с.
2. Про сільськогосподарську кооперацію: Закон України від 17.07.1997 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 39. – Ст. 261. – С. 683-695.
3. Федорович В. Правові основи створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні / Федорович В. – Львів, 1998. – 144 с.
4. Цивільний кодекс України. – Х.: ТОВ “Одіссей”, 2003. – 480 с.

e-mail: Sharmanschik@mail.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
РЕФОРМУВАННЯ МІСЦЕВОГО ОПОДАТКУВАННЯ В КОНТЕКСТІ ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ
28.04.2011 14:01
ПЕРЕГЛЯД ПРІОРИТЕТУ ПРИНЦИПІВ І ФУНКЦІЙ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ В УМОВАХ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ В СВІТОВИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ПРОСТІР
28.04.2011 11:28
ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО ПОДАТКОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ
28.04.2011 10:59
СКОРОЧЕННЯ БІДНОСТІ ГОЛОВНА ПРОБЛЕМА СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ДЕРЖАВИ
27.04.2011 00:27
ПОДАТКОВИЙ КОДЕКС: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ
26.04.2011 11:53
ПРОБЛЕМИ БЮДЖЕТНОГО КОНТРОЛЮ ТА НАПРЯМИ ЙОГО РЕФОРМУВАННЯ В УКРАЇНІ
22.04.2011 20:40
ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ДІТЕЙ-СИРІТ ТА ДІТЕЙ, ПОЗБАВЛЕНИХ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ В УКРАЇНІ
22.04.2011 13:27
ПЛАТНІ ПОСЛУГИ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ: ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ, ВИДИ ТА ПОРЯДОК ВИКОРИСТАННЯ
21.04.2011 20:54
ЗМІСТ АКЦИЗНОГО ЗБОРУ
21.04.2011 20:44
ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ: ПРИЧИНИ ТА НАПРЯМИ ДЕТІНІЗАЦІЇ
21.04.2011 20:32




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.617 сек. / Mysql: 1396 (0.529 сек.)